مشکلات شبکه در سیستم عامل ویندوز بسیار رایج است. یکی از این مشکلات خطای “درگاه پیش فرض موجود نیست” است که زمانی رخ می دهد که سیستم شما نمی تواند با درگاه روتر شما ارتباط برقرار کند.

ختای دروازه پیش فرض در دسترس نیست

خطای «درگاه پیش‌فرض در دسترس نیست» یکی از خطاهای مرتبط با شبکه است و معمولاً زمانی رخ می‌دهد که رایانه شما نتواند به درستی با روتر شما ارتباط برقرار کند. یک روتر وظیفه ارائه اتصال اینترنت به دستگاه های مختلف در شبکه شما را بر عهده دارد. فایل های مختلفی می توانند باعث این خطا شوند، از جمله: تنظیمات شبکه شما: برخی از تنظیمات شبکه مانند تنظیم اشتباه آدرس IP، توپولوژی شبکه، دسترسی نادرست به روتر، مشکل درایور کارت شبکه. خوشبختانه، مانند بسیاری از مشکلات شبکه، می توانید به سرعت این خطا را برطرف کنید. در اینجا چند راه حل موثر برای رفع خطای «درگاه پیش فرض در دسترس نیست» در ویندوز 11 آورده شده است.

آداپتور شبکه را غیرفعال و فعال کنید

اگر سیستم شما نمی تواند به دروازه پیش فرض متصل شود، می توانید آداپتور شبکه را غیرفعال و دوباره فعال کنید. با این کار هر گونه خطا یا خطای موقتی در آداپتور شبکه که ممکن است باعث ایجاد خطا شود، حذف می شود. با دنبال کردن دستورالعمل های زیر می توانید آداپتور شبکه را غیرفعال و فعال کنید:

مرحله 1: کلید Windows را فشار دهید تا منوی Start باز شود.

مرحله 2: Control Panel را در نوار جستجو تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

مرحله 3: روی گزینه “شبکه و اینترنت” کلیک کنید.

مرحله 4: روی “Network and Sharing Center” کلیک کنید.

مرحله 5: “تغییر تنظیمات آداپتور” را از نوار کناری سمت چپ انتخاب کنید.

مرحله 6: اگر از Wi-Fi یا Ethernet استفاده می کنید، اگر از طریق Ethernet متصل هستید، روی Wi-Fi کلیک راست کرده و Disable را انتخاب کنید.

مرحله 7: چند ثانیه صبر کنید، سپس دوباره روی آداپتور شبکه راست کلیک کرده و Enable را انتخاب کنید.

سپس بررسی کنید که آیا مشکل ادامه دارد یا خیر. اگر بله، راه حل بعدی را امتحان کنید.

بازنشانی TCP/IP

پشته TCP/IP مجموعه ای از پروتکل های ارتباطی است که انتقال داده و اتصال شبکه را از طریق اینترنت امکان پذیر می کند. با این حال، پشته ممکن است به دلیل تنظیمات سفارشی یا تنظیمات موقت یا حتی نرم‌افزار شخص ثالث که با این تنظیمات بهم ریخته باشد، خراب شود.

می توانید پشته TCP/IP را بازنشانی کنید، به این معنی که رایانه شما یک آدرس IP جدید و تنظیمات DNS دریافت می کند. برای انجام این کار؛ این موارد را دنبال کنید:

مرحله 1: منوی Start را باز کنید، command prompt را در نوار جستجو تایپ کنید و از پنجره سمت راست Run as administrator را انتخاب کنید.

مرحله 2: در پنجره command prompt بالا، دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

netsh int ip reset

سپس پیام «برای تکمیل این عمل، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید» را مشاهده خواهید کرد. بنابراین رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود و اجازه دهید آدرس IP جدید و سایر جزئیات شبکه دریافت کند.

حالت ذخیره انرژی را پیکربندی کنید

یکی دیگر از دلایلی که باعث می‌شود خطای «پیش‌فرض در دسترس نیست» را مشاهده کنید، زمانی است که حالت ذخیره انرژی لپ‌تاپ شما روشن است. اگر از یک طرح صرفه جویی در مصرف انرژی استفاده می کنید، اگر برای مدت طولانی از آداپتور شبکه بی سیم استفاده نشود، ویندوز به طور خودکار در حالت خواب قرار می دهد. زمان.

ویندوز این کار را برای صرفه جویی در مصرف برق انجام می دهد. برای جلوگیری از این امر، باید به حالت حداکثر عملکرد تغییر دهید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

مرحله 1: منوی Start را باز کنید، Edit Power Plan را در نوار جستجو تایپ کنید و Open را از پنل سمت راست انتخاب کنید.

مرحله 2: روی گزینه “Change advanced power settings” کلیک کنید.

مرحله 3: روی “تنظیمات آداپتور بی سیم” دوبار کلیک کنید.

مرحله 4: روی Power Saving Mode دوبار کلیک کنید.

مرحله 5: روی باتری را انتخاب کنید، روی نماد کشویی کنار آن کلیک کنید و حداکثر عملکرد را انتخاب کنید.

مرحله 6: Plugged in را انتخاب کنید، روی نماد کشویی کنار آن کلیک کنید و حداکثر عملکرد را انتخاب کنید.

مرحله 7: برای ذخیره تغییرات روی دکمه های Apply و OK کلیک کنید.

سپس کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید و مشکل را بررسی کنید.

غیرفعال کردن نرم افزارهای امنیتی شخص ثالث

ویژگی ایمنی وب برنامه آنتی ویروس شخص ثالث شما می تواند در شبکه شما تداخل ایجاد کند و باعث خطا شود. این به ویژه برای برنامه آنتی ویروس McAfee صادق است. برای تأیید آن، آنتی ویروس شخص ثالث خود را غیرفعال کنید و بررسی کنید که آیا همچنان با خطا مواجه می شوید.

می‌توانید با کلیک راست روی نماد آن در فلش پایین سیستم و انتخاب Disable از منوی زمینه، یک برنامه امنیتی شخص ثالث را غیرفعال کنید. همچنین، می‌توانید راهنمای کاربری اپلیکیشن امنیتی را بررسی کنید تا در مورد فرآیند غیرفعال‌سازی اطلاعات بیشتری کسب کنید.

اگر غیرفعال کردن برنامه امنیتی جواب داد، باید تنظیمات ایمنی وب آن را تغییر دهید تا مطمئن شوید که خطا دوباره تکرار نمی شود. مراحل ممکن است بسته به برنامه متفاوت باشد، بنابراین برای دستورالعمل های دقیق به دفترچه راهنمای کاربر مراجعه کنید.

با این حال، توصیه می کنیم این برنامه امنیتی را حذف کنید و به جای آن به امنیت ویندوز تکیه کنید. مقابله با تهدیدات آفلاین و آنلاین کافی است و به ندرت باعث ایجاد مشکلات مرتبط با شبکه می شود.

درایورهای شبکه را به روز کنید

اگر هنوز نمی توانید به دروازه پیش فرض متصل شوید، احتمالاً خرابی در درایور شبکه وجود دارد که باعث ایجاد مشکل شده است. برای رفع آن، باید آخرین به روز رسانی درایور شبکه را دانلود کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

مرحله 1: کلیدهای ترکیبی Windows + X را فشار دهید تا منوی Power User باز شود.

مرحله 2: مدیریت دستگاه را از لیست انتخاب کنید.

مرحله 3: روی گره Network adapters دوبار کلیک کنید.

مرحله 4: روی آداپتور شبکه خود کلیک راست کرده و Update Driver را انتخاب کنید.

مرحله 5: “جستجوی خودکار درایورها” را انتخاب کنید.

ویندوز به‌روزرسانی‌های درایور شبکه را بررسی کرده و آنها را دانلود می‌کند. سپس کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.

خلاصه

خطای “درگاه پیش فرض موجود نیست” ویندوز بسیار خسته کننده است و می تواند ارتباط شما را با اینترنت قطع کند. خوشبختانه راه هایی برای رفع این مشکل وجود دارد. فقط راه حل های بالا را برای رفع خطا اعمال کنید.

به این پست امتیاز دهید