سیستم عامل ویندوز دارای ویژگی های بازیابی داخلی مانند بازیابی سیستم، بازنشانی ویندوز و غیره است. همچنین می توانید یک درایو بازیابی در ویندوز ایجاد کنید تا به شما در نصب مجدد ویندوز و حفظ درایورهای OEM کمک کند. اما بسیاری از کاربران هنگام استفاده از درایو بازیابی با خطای “Unable to create recovery drive” مواجه می شوند.

رفع خطای “Unable to create recovery drive” در ویندوز 11

دلایل این مشکل می تواند فرمت اشتباه درایو USB، سرویس های مزاحم، آنتی ویروس یا فایل های باقی مانده از نصب ویندوز قدیمی باشد. برای رفع خطای “Unable to create recovery drive” در ویندوز 11 این هفت روش را امتحان کنید.

برنامه بازیابی را ببندید و دوباره راه اندازی کنید

برنامه Recovery Drive ممکن است هنگام ذخیره فایل ها از کار بیفتد یا مسدود شود و کار را کامل نکند. بنابراین، باید برنامه را با استفاده از Task Manager خاتمه دهید و دوباره برنامه را شروع کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

مرحله 1: میانبر صفحه کلید Ctrl + Shift + Esc را فشار دهید تا Task Manager راه اندازی شود.

مرحله 2: روی نوار جستجو کلیک کرده و Recovery را تایپ کنید. سپس بر روی فرآیند Recovery Media Creator کلیک راست کرده و دکمه End task را انتخاب کنید.

مرحله 3: کلید Windows را فشار دهید تا منوی Start باز شود، Recovery Drive را در نوار جستجو تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

مرحله 4: کنترل حساب کاربری راه اندازی خواهد شد. برای شروع برنامه روی دکمه Yes کلیک کنید.

  1. درایو USB را با فرمت FAT32 فرمت کنید

هنگامی که یک درایو USB قابل بوت با استفاده از Rufus ایجاد می کنید، درایو USB را به سیستم فایل NTFS فرمت می کند. اما درایو بازیابی ویندوز به یک درایو USB غیرپارتیشن بندی شده با فرمت FAT32 نیاز دارد. بنابراین اگر درایو USB مورد استفاده شما دارای NTFS است، باید آن را مجدداً به FAT32 فرمت کنید. اینگونه است:

مرحله 1: درایو USB را به رایانه خود وصل کنید.

مرحله 2: Windows + E را فشار دهید تا File Explorer باز شود. روی درایو USB کلیک راست کرده و از منوی زمینه گزینه Format را انتخاب کنید.

مرحله 3: روی منوی کشویی File System کلیک کنید و FAT32 (پیش‌فرض) را انتخاب کنید. سپس روی دکمه Start کلیک کنید.

مرحله 4: یک هشدار خواهید دید. روی دکمه OK کلیک کنید. پس از اتمام فرآیند، پنجره قالب بندی را ببندید.

برنامه Recovery Drive همچنین اندازه درایو USB را قبل از شروع به نوشتن فایل در آن تعیین می کند. پس حتما از دستگاهی با اندازه مناسب استفاده کنید. برخی از فایل ها را در درایو USB کپی کنید و بررسی کنید که آیا درست کار می کند یا خیر.

نرم افزار آنتی ویروس خود را غیر فعال کنید

نرم افزار آنتی ویروس ممکن است از ایجاد درایو بازیابی جلوگیری کند. بنابراین به طور موقت نرم افزار آنتی ویروس را غیرفعال کنید و دوباره سعی کنید درایو بازیابی را ایجاد کنید. اینگونه است:

مرحله 1: کلید Windows را فشار دهید تا منوی Start باز شود، در نوار جستجو، حفاظت از ویروس و تهدید را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

مرحله ۲: به بخش «تنظیمات حفاظت از ویروس و تهدید» بروید. روی گزینه Manage Settings کلیک کنید.

مرحله 3: روی دکمه زیر Real-time Protection کلیک کنید تا خاموش شود.

مرحله 4: کنترل حساب کاربری راه اندازی خواهد شد. برای غیرفعال کردن موقت Windows Defender روی دکمه Yes کلیک کنید.

اگر از یک برنامه آنتی ویروس شخص ثالث استفاده می کنید، به نمادهای سینی سیستم بروید و آن را تا راه اندازی مجدد بعدی غیرفعال کنید.

HYPER-V را غیرفعال کنید

بسیاری از کاربران دریافته‌اند که غیرفعال کردن Hyper-V مشکل «نمی‌تواند درایو بازیابی ایجاد کند» را برای آنها حل می‌کند. بنابراین، اگر Hyper-V یا ویژگی های جانبی آن را فعال کرده اید، آنها را از رایانه خود حذف کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است:

مرحله 1: کلید Windows را فشار دهید، optionalfeatures را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

مرحله 2: ابزار ویژگی های ویندوز راه اندازی می شود. به ویژگی Hyper-V بروید و برای غیرفعال کردن آن، روی کادر تیک بزنید. سپس روی دکمه OK کلیک کنید.

مرحله 3: ویندوز از شما می خواهد که رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شوند. روی دکمه Restart Now کلیک کنید.

مرحله 4: رایانه شما Hyper-V و ویژگی های مرتبط با آن را مجددا راه اندازی و حذف نصب می کند. برنامه Recovery Drive را باز کنید و دوباره سعی کنید یک درایو بازیابی ایجاد کنید.

پوشه WINDOWS.OLD را حذف کنید

اگر هنگام ارتقای ویندوز، Keep old files را انتخاب کرده باشید، با این کار یک پوشه Windows.old در درایو C ایجاد می شود. ممکن است در فرآیند ایجاد دیسک بازیابی اختلال ایجاد کند. بنابراین، پوشه را از درایو C با استفاده از Disk Cleanup حذف کنید. اینگونه است:

مرحله 1: کلید Windows را فشار دهید تا منوی Start اجرا شود، cleanmgr را تایپ کرده و Enter را فشار دهید تا Disk Cleanup اجرا شود.

مرحله 2: درایو C را انتخاب کنید و روی دکمه OK کلیک کنید.

مرحله 3: روی دکمه “Clean up system files” کلیک کنید.

مرحله 4: کادر “Previous Windows installs” را علامت بزنید و روی دکمه OK کلیک کنید.

مرحله 5: منتظر بمانید تا Disk Cleanup فایل ها را از سیستم شما حذف کند و ابزار را ببندد.

SFC و DISM SCAN را اجرا کنید

اگر فایل‌های سیستم مفقود یا آسیب دیده باشند، یا Windows Component Store آسیب دیده باشد، ممکن است یک یا چند برنامه سیستم به درستی راه‌اندازی یا کار نکنند. بنابراین، اجرای اسکن SFC و DISM یکی پس از دیگری می تواند به شما در بازیابی فایل های از دست رفته و رفع مشکلات رایانه کمک کند. مراحل زیر را تکرار کنید:

مرحله 1: کلید Windows را فشار دهید تا منوی Start باز شود، cmd را در نوار جستجو تایپ کنید و همزمان Ctrl + Shift + Enter را فشار دهید.

مرحله 2: پنجره User Account Control باز خواهد شد. روی دکمه OK کلیک کنید.

مرحله 3: دستور زیر را تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

SFC /اسکن

مرحله 4: هنگامی که اسکن SFC کامل شد، cls را تایپ کنید تا متن پرمخاطب از خط فرمان حذف شود.

مرحله 5: دستورات زیر را وارد کرده و آنها را یکی یکی اجرا کنید:

DISM /آنلاین /Cleanup-Image /CheckHealth
DISM /آنلاین /Cleanup-Image /ScanHealth
DISM /آنلاین /Cleanup-Image /RestoreHealth

مرحله 6: هنگامی که اسکن DISM کامل شد، کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.

از یک درایو USB قابل بوت استفاده کنید

اگر تمام روش‌های بالا نتوانستند مشکل ایجاد درایو بازیابی را حل کنند، باید به جای آن از یک درایو USB قابل بوت ویندوز 11 استفاده کنید.درایو بازیابی ویندوز فقط درایورهای OEM را نگه می‌دارد و نه چیز دیگری. ویندوز را دوباره نصب می کند و همه چیز را حذف می کند، درست مانند زمانی که ویندوز 11 را با استفاده از درایو USB قابل بوت نصب می کنید.

بنابراین، اگر تمام تلاش های شما برای ایجاد یک دیسک بازیابی با ناامیدی به پایان رسیده است، می توانید از این گزینه استفاده کنید. هر OEM یک ابزار درایور سفارشی برای شناسایی و نصب تمام درایورها برای رایانه شما دارد. پس از نصب مجدد ویندوز 11 می توانید از آن برای دانلود تمام درایورهای لازم استفاده کنید.

یک درایو بازیابی ویندوز به راحتی ایجاد کنید

درایو بازیابی ویندوز به شما کمک می کند تا زمانی که نمی توانید روی دسکتاپ بوت شوید، به محیط بازیابی ویندوز و همه ابزارهای عیب یابی دسترسی داشته باشید. برای رفع مشکل «ما نمی‌توانیم درایو بازیابی در این رایانه ایجاد کنیم»، برنامه را مجدداً راه‌اندازی کنید و درایو USB خود را به سیستم فایل FAT32 فرمت کنید. سپس آنتی ویروس را به طور موقت غیرفعال کنید، Hyper-V را حذف کنید و فایل های نصب ویندوز قدیمی را حذف کنید تا مشکل حل شود.

به این پست امتیاز دهید