اپل امسال در مدل های آیفون 15 پرو از تراشه A17 Bionic استفاده می کند که با لیتوگرافی 3 نانومتری تولید شده است. اکنون، طبق شایعات جدید، اپل برای کاهش هزینه‌های تولید و استفاده از آن در مدل‌های استاندارد آیفون 16، سال آینده به فناوری دیگری روی می‌آورد تا همان تراشه را بسازد.

انتظار می‌رود A17 Bionic اولین تراشه 3 نانومتری اپل باشد و با عملکرد و بهره‌وری انرژی بسیار بهتر از نسل‌های قبلی لیتوگرافی 5 نانومتری خود وارد بازار شود. طبق گزارشات، نسخه اولیه این تراشه با فرآیند N3B TSMC ساخته خواهد شد، اما ظاهرا سال آینده همین تراشه با فرآیند N3E ساخته خواهد شد و بازده انرژی کمتری خواهد داشت.

امکان استفاده از فرآیند ارزان‌تر برای ساخت اپل A17 Bionic در سال 2024

فرآیند N3B با همکاری TSMC و اپل توسعه یافته است. در مقابل، N3E فرآیند ساده تری است که سایر مشتریان TSMC به آن دسترسی دارند. فرآیند N3E دارای لایه های EUV و چگالی ترانزیستور کمتری در مقایسه با N3B است که منجر به راندمان انرژی کمتری می شود. با این حال، عملکرد تراشه ها با N3E افزایش می یابد.

فرآیند N3B به عنوان یک گره آزمایشی طراحی شده است و با فرآیندهای پیشرفته تر N3X، N3P و N3S TSMC سازگار نیست. بنابراین اپل باید طراحی تراشه های آینده خود را تغییر دهد تا از پیشرفت های TSMC استفاده کند.

در ابتدا تصور می شد اپل از فرآیند N3B برای تراشه A16 Bionic استفاده کند، اما خانواده کوپرتینویی همچنان از فرآیند N4 استفاده می کند. اما از امسال آیفون های اپل به تراشه 3 نانومتری مجهز خواهند شد، البته امسال تنها مدل های آیفون 15 پرو دارای تراشه 3 نانومتری خواهند بود و مدل های استاندارد و پلاس با تراشه A16 Bionic وارد بازار خواهند شد.