متا، دانشمند ارشد هوش مصنوعی، که یکی از سه پدرخوانده هوش مصنوعی جهان نیز نامیده می شود، در مصاحبه ای گفت: اوساختگی بر روی مدل های زبان بزرگ مانند ChatGPT آموزش دیده است، هنوز خیلی هوشمند نیست. “یان لیکان” در مصاحبه جدید خود گفت که هوش مصنوعی فعلی هنوز نمی تواند وظایف پیچیده و به اندازه حیواناتی مانند سگ یا یک گربه غیر هوشمند

به گزارش اینسایدر، لایکان، پدرخوانده هوش مصنوعی که برنده جایزه تورینگ 2018 برای کارش در یادگیری ماشین شد، این اظهارات را در کنفرانس Viva Tech در پاریس بیان کرد. به گفته وی، ابزارهای هوش مصنوعی آموزش داده شده بر روی مدل های زبان بزرگ دارای محدودیت هایی هستند. زیرا آنها فقط بر اساس متن یاد می گیرند:

این سیستم ها هنوز بسیار محدود هستند، آنها هیچ درکی از واقعیت زیربنایی دنیای واقعی ندارند. زیرا آنها فقط حجم عظیمی از متن را یاد می گیرند.”

محدودیت های هوش مصنوعی

او همچنین گفت:

حتی اگر یک سیستم هوش مصنوعی بتواند در آزمون وکالت ایالات متحده موفق شود، باز هم نمی تواند ماشین ظرفشویی را کار کند، چیزی که یک کودک 10 ساله می تواند در 10 دقیقه یاد بگیرد.

لایکان در ادامه توضیح می دهد که هوش مصنوعی در حال حاضر توسعه یافته نه تنها می تواند با هوش انسان رقابت کند، بلکه حتی به سطح هوش سگ یا گربه هم نرسیده است.

در همین رویداد، لیکان گفت که با توجه به نگرانی ایجاد شده در مورد جایگزینی نیروی کار با هوش مصنوعی، این فناوری جهان را تسخیر نخواهد کرد و تجارت را برای همیشه نابود نخواهد کرد. به گفته وی، این ادعا که برخی کارشناسان به هوش مصنوعی به عنوان “تهدیدی برای بشریت” اشاره کرده اند، “بیهوده مضحک” است.

البته او خاطرنشان کرد که کامپیوترها قطعاً روزی باهوش‌تر از انسان‌ها خواهند شد، اما ما هنوز سال‌ها با درک این موضوع فاصله داریم.