این اعتراضات قرار بود تا پایان روز چهارشنبه 14 ژوئن به مدت 48 ساعت ادامه داشته باشد و تا کنون بسیاری از subreddit های خصوصی به حالت عادی بازگشته اند. اما اگر همین الان از صفحه توییچ reddark بازدید کنید، که تعداد زیرردیت های خصوصی را نشان می دهد، از 8829 انجمنی که تصمیم خود را برای پیوستن به اعتراضات اعلام کرده اند، حدود 4000 زیرردیت هنوز خصوصی هستند. اگرچه Reddit ادمین های ساب ردیت را تهدید می کند که به حالت عادی بازگردند، و می گوید در صورتی که انجمن خود را باز نکنند با مدیر دیگری جایگزین خواهند شد.

بسیاری از subreddit هایی که به اعتراضات 48 ساعته پیوستند ده ها میلیون عضو دارند و حتی افرادی که از این انجمن ها استفاده نمی کنند تحت تأثیر این واقعیت قرار گرفتند که کل وب سایت Reddit برای چندین ساعت در طول اعتراضات از کار افتاده بود.

اگر شما یکی از افرادی هستید که روز دوشنبه از Reddit بازدید کرده‌اید و پیام «مشکلی وجود دارد. وقت خود را صرف کنید!” یا “متأسفیم، ما نتوانستیم پست های این صفحه ای را که با آن روبرو هستید بارگیری کنیم، دلیل آن این است. به گفته Reddit، وب سایت از کار افتاده است زیرا تعداد زیادی از subreddits تصمیم به خصوصی شدن در در همان زمان، و این باعث ایجاد برخی مشکلات فنی برای کل پلتفرم شده است؛ البته مشکلات پس از سه ساعت برطرف شد، اما چند میلیون زیرردیت هنوز خصوصی هستند و تا زمانی که Reddit خط مشی جدید API خود را تغییر ندهد، دسترسی به انجمن محدود خواهد بود. به چند عضو تایید شده

اگر کنجکاو هستید که ببینید کدام subreddit به اعتراض ملحق شده است، می توانید به subreddit r/ModCoord بروید و برای مشاهده لیست انجمن های با بیش از 500000 عضو و از آنجا برای مشاهده لیست انجمن های زیر 500000 عضو به موضوع 1 بروید. اعضا . شاید برایتان جالب باشد که بدانید زیرمجموعه های آیفون و سامسونگ نیز در اعتراض به 48 ساعت خصوصی سازی شدند.

چرا subreddit ها اعتراض می کنند؟

برنامه ریزی برای اعتراضات از دو هفته پیش آغاز شد. زمانی که توسعه‌دهندگان برخی از برنامه‌های جانبی بسیار محبوب Reddit، از جمله Apollo، گفتند که نمی‌توانند هزینه‌های جدید برای استفاده از API این پلتفرم را بپردازند، بنابراین برنامه‌های آن‌ها باید در 30 ژوئن (9 ژوئیه) منقضی می‌شدند، یعنی، یک روز قبل از پایان دادن به جریان سیاست های جدید برای همیشه.

بر اساس یک پست پیوست شده در r/Save3rdPartyApps، که در اعتراض به درآمدزایی Reddit API ایجاد شده است، هزاران subreddit موافقت کردند که از 12 ژوئن تا 14 ژوئن به مدت 48 ساعت خصوصی شوند. ایجاد نمی شود، دست از اعتراض و خصوصی بودن بر نمی دارند.

به عنوان مثال، کاربری به نام r/Toptomcat زیر این پست نوشته است:

برخی از subreddit ها حتی تا دوشنبه صبر نکردند. به عنوان مثال، r/TIHI با بیش از یک میلیون عضو، و r/poll با بیش از 100000 عضو، در روز جمعه (9 ژوئن)، مدت کوتاهی پس از اعلام سیاست‌های جدید Reddit، اعتراض کردند که با انتقادات گسترده و محدودیت دسترسی کاربران مواجه شد. به آنها انجمن آنها.

در حالی که بسیاری از subreddits تصمیم گرفتند خصوصی شوند، دیگران از جمله r/NintendoSwitch، r/Frugal و r/StarWars تصمیم گرفتند از ایجاد پست‌های جدید در طول اعتراض جلوگیری کنند. ساب ردیت r/DankMemes نیز تصمیم گرفته است عمومی بماند، اما فقط به محتوای مرتبط با قوانین جدید Reddit اجازه ارسال می‌دهد.

کریستین سلیگ، توسعه‌دهنده اپلیکیشن محبوب آپولو، که پست او درباره قیمت‌گذاری API Reddit خشم اولیه را برانگیخت، گفت: «شگفت‌انگیز» است که جامعه Reddit برای مقابله با درآمدزایی API گرد هم آمده‌اند. او در پستی در Subreddit آپولو نوشت:

عواقب کسب درآمد از Reddit API چیست؟

طبق سیاست قیمت گذاری جدید Reddit، از ماه آینده (1/10 ژوئیه)، همه توسعه دهندگانی که از API و داده های گسترده این پلتفرم به صورت رایگان استفاده کرده اند، از شرکت های بزرگی مانند OpenAI، خالق چت ربات ChatGPT، تا استارت آپ های کوچک، باید پرداخت هزینه های گزاف 0.24 دلار برای هر هزار درخواست API یا کمتر از 1 دلار برای هر کاربر در ماه.

خالق اپلیکیشن آپولو که بهترین رابط کاربری جایگزین برای Reddit در بین رددیتورها محسوب می شود، گفت که با این سیاست باید سالانه بیش از 20 میلیون دلار برای استفاده از Reddit API بپردازد و با این هزینه ها، عاقبت به این برنامه عملا “غیرممکن” است.

اما این فقط آپولو نیست. برنامه‌های rif برای Reddit سرگرم‌کننده هستند، ReddPlanet و Sync نیز اعلام کرده‌اند که همراه با آپولو در 30 ژوئن خاموش خواهند شد.

توسعه دهنده rif is fun for Reddit در پیامی در ساب ردیت خود نوشت که “در پاسخ به تغییرات IPA ردیت و رفتار تهاجمی این پلتفرم نسبت به توسعه دهندگان”، تصمیم گرفت این برنامه را خاموش کند. او گفت:

توسعه دهنده ReddPlanet همچنین نوشت:

توسعه دهنده Sync همچنین نوشت:

البته این مشکل به توسعه دهندگان و کاربران محدود نمی شود. بسیاری از مدیران subreddit نیز از ابزارهای ایجاد شده توسط سایر توسعه دهندگان برای مدیریت انجمن ها و حذف پست های اسپم و محتوای غیرقانونی و اعتراض آمیز استفاده می کنند و حذف این برنامه ها مشکلات جدیدی را برای مدیران ایجاد می کند.

البته، Reddit سخاوتمندانه بود و برنامه‌هایی را منتشر کرد که برای رفع «نیازهای دسترسی» از پرداخت ساخته شده بودند. به عنوان مثال، اپلیکیشن RedReader که کاربران نابینای زیادی دارد یا Dystopia به شرط رایگان بودن و تمرکز بر کمک به افراد دارای معلولیت و نابینایان، از پرداخت هزینه برای استفاده از Reddit API معاف هستند.

چرا Reddit برای استفاده از API خود پول پرداخت کرد؟

یکی از دلایلی که Reddit برای کسب درآمد از API خود ذکر می کند، هوش مصنوعی مولد است.

Reddit مدتهاست که یک انجمن گفتگوی داغ در اینترنت بوده است. حدود 57 میلیون نفر هر روز از این وب سایت بازدید می کنند تا درباره موضوعات مختلف، از بازی های ویدیویی، فیلم ها و سریال ها گرفته تا بحث های داغ فناوری و به اشتراک گذاری عکس های خیره کننده و آموزش های آشپزی از صبح تا شب، گپ بزنند.

در چند سال گذشته، مجموعه وسیع این مکالمات به یک ابزار آموزشی رایگان برای شرکت هایی مانند گوگل، OpenAI و مایکروسافت تبدیل شده است. این شرکت ها از مکالمات کاربران در انجمن های مختلف Reddit برای آموزش مدل های زبان بزرگ مورد استفاده در سیستم های هوش مصنوعی خود استفاده می کنند. سیستم هایی که بسیاری در سیلیکون ولی معتقدند آینده صنعت فناوری را مشخص می کنند.

اکنون ردیت از آن شرکت‌ها می‌خواهد که برای استفاده از داده‌های عظیم این پلتفرم هزینه پرداخت کنند. حدود سه ماه پیش، Reddit اعلام کرد که قصد دارد تمام شرکت‌هایی را که از API این پلتفرم استفاده می‌کنند، برای آموزش رایگان سیستم‌های هوش مصنوعی خود هزینه کند.

استیو هافمنبنیانگذار و مدیر عامل Reddit در مصاحبه ای گفت:

با این موضع، Reddit اولین شبکه اجتماعی بزرگی بود که تصمیم گرفت از شرکت هایی مانند OpenAI برای دسترسی به محتوای ایجاد شده در این پلتفرم هزینه دریافت کند. سیستم‌های هوش مصنوعی مانند ChatGPT روزی به یک تجارت بزرگ تبدیل خواهند شد و به احتمال زیاد به شرکت‌هایی مانند Reddit در این راه کمک چندانی نخواهند کرد و شاید حتی با کپی کردن داده‌های Reddit، پلتفرم را از بازی خارج کنند.

مشکل اینجاست که چت ربات‌هایی مانند Bard، Bing Chat و ChatGPT مبتنی بر هوش مصنوعی مولد (Generative AI) هستند و این مدل‌ها با استفاده از داده‌های اینترنتی آموزش داده می‌شوند که برخی از آنها از شبکه‌های اجتماعی گرفته شده‌اند. شرکت‌های دیگر، مانند Reddit، به ارزش داده‌ها و تصاویری که در پلتفرم خود میزبانی می‌کنند، پی برده‌اند. به عنوان مثال، سرویس میزبانی تصویر Shutterstock تصاویر خود را به OpenAI برای توسعه DALL-E می فروشد، ابزاری که متن را با استفاده از هوش مصنوعی مولد تبدیل به تصویر می کند.

هافمن در مورد ارزش داده های Reddit برای چت ربات های هوش مصنوعی گفت:

اما مشکل فقط در الگوهای زبانی نیست. Reddit اصرار دارد که برای پشتیبانی از برنامه های شخص ثالث باید هزینه ای پرداخت شود. این شرکت مدتی است که به دنبال راه هایی برای افزایش درآمد بوده است. از جمله اخراج، توقف فرآیند استخدام و تمایل به عرضه سهام شرکت به مردم.

اگرچه Reddit درآمدزایی API خود را بر روی هوش مصنوعی و غول های فناوری متمرکز کرده است، توسعه دهندگان برنامه های شخص ثالث نیز در قیمت گذاری جدید گنجانده شده اند.

برخی معتقدند این تغییرات ناقوس مرگ برای برنامه های جانبی است که Reddit عمدا به صدا درآورده است. همانطور که توییتر هزینه های API خود را در فوریه امسال افزایش داد، عملاً همه برنامه های جانبی را در آن پلتفرم از بین برد.

توسعه دهندگان برنامه های جانبی Reddit چه می گویند؟

کریستین اسلاگ او اصلاً قصد نداشت چهره یک انقلاب شود. تمام چیزی که این توسعه دهنده کانادایی می خواست این بود که بتواند برنامه خود را زنده نگه دارد. اما اپلیکیشن جانبی Reddit آن به نام Apollo اکنون به کانون یک جنگ تمام عیار با این پلتفرم تبدیل شده است.