به مدت 15 سال، Stack Overflow مرکز اصلی بحث برای برنامه نویسی و توسعه کامپیوتر است. اینجاست که کاربرانی که با یک معمای پیچیده روبرو هستند یا در کد خود به دیوار برخورد می کنند، می توانند برای پرسیدن سوالات دیگر کاربران بیایند.

و از لحاظ تاریخی فضایی مردانه بوده است. در نظرسنجی سالانه این سازمان از کاربرانش، که در سال 2022 انجام شد، 92 درصد از پاسخ دهندگان مرد و سه چهارم آنها سفیدپوست یا اروپایی بودند. در آن زمان، این پلتفرم اعتراف کرد که «کار مهمی برای انجام دادن» دارد.

اما در سال 2023، نظرسنجی Stack Overflow که در 13 ژوئن منتشر شد، سؤالات مربوط به جنسیت و نژاد را حذف کرد.

ساشا لوچونی، عضو هیئت مدیره، گفت: «اگر تصمیم بگیرند در مورد افراد سؤال نکنند، می‌فهمم، اما همچنان در مورد جغرافیا، سن، نوع برنامه‌نویس، سال‌های برنامه‌نویسی و یک سری چیزها درباره حقوق و تحصیل می‌پرسند.» زنان در یادگیری ماشین، سازمانی که برای افزایش آگاهی و قدردانی از زنان در بخش فناوری لابی می‌کند. «اما دامن نه. این واقعاً خراب است.»

لوچونی می‌گوید تصمیم برای جمع‌آوری نکردن داده‌ها در مورد تعادل جنسیتی – به‌ویژه از آنجایی که سال‌های گذشته نشان داده‌اند که این توازن جنسی بسیار ناهنجار است – به جای مقابله با این مشکل، از آن جلوگیری می‌کند. او می گوید: «این بسیار نشانه صنعت فناوری است. این فقط در مورد هوش مصنوعی نیست، بلکه به طور کلی در مورد هوش مصنوعی است. مثل چه کسی، چه کسی کد ما را کد می کند؟ مردان جوان سفید پوست

در سال 2022، از هر چهار محققی که مقالات دانشگاهی در مورد هوش مصنوعی منتشر می‌کنند، تنها یک نفر زن بودند. حداقل احتمال حضور یک مرد به عنوان نویسنده یک مطالعه هوش مصنوعی نسبت به حضور حداقل یک زن در یک نشریه هوش مصنوعی دو برابر است.

جوی لیوزو، معاون بازاریابی استک اورفلو، می‌گوید: «ما سؤالات جمعیت‌شناختی را از نظرسنجی امسال مستثنی نکردیم تا از مسئولیت خود در آنجا جلوگیری کنیم. ما سؤالات جمعیت شناختی را به دلیل نگرانی در مورد اطلاعات قابل شناسایی شخصی با توجه به محیط نظارتی پیچیده و ماهیت بسیار بین المللی مطالعه حذف کردیم.»

لیوزو اذعان کرد که “کارهای زیادی باید انجام شود تا زمینه توسعه نرم افزار متنوع تر و فراگیرتر شود و Stack Overflow نقش بزرگی در این کار دارد.” او می‌گوید که این سازمان در هفته‌های اخیر یک کد رفتاری جدید و جامع‌تر منتشر کرده است و روند پرسیدن سؤالات را در این پلتفرم اصلاح کرده است. او امیدوار است که این کار موانع ورود را کاهش دهد، که ممکن است در طول تاریخ باعث شده باشد که گروه‌هایی که کمتر از آنها نمایندگی می‌شوند از سایت اجتناب کنند. او می‌گوید: «ما می‌دانیم که کارهای بیشتری برای انجام دادن وجود دارد و متعهد به انجام کار برای ایجاد تغییر هستیم.

اما این برای کیت دولین، خواننده هوش مصنوعی و جامعه در کینگز کالج لندن، چندان دلداری نمی دهد. او می‌گوید: «این دانش عمومی است که فناوری مشکل جنسیتی دارد. “اگر ما در مورد افزایش تنوع در فناوری جدی هستیم، پس باید بدانیم که چشم انداز چگونه به نظر می رسد.” Devlin اشاره می کند که اندازه گیری پیشرفت یا پسرفت بدون داده های پایه دشوار است.

دلایل حذف سؤالات کلیدی در مورد اینکه چه کسی از این پلتفرم استفاده می‌کند، هر چه که باشد، نتایج نظرسنجی – یا عدم وجود آن – بر مشکل جمعیت‌شناسی کاربران Stack Overflow و یک مشکل گسترده‌تر در فناوری تأکید می‌کند: شرکت‌کنندگانی که مرد نیستند به‌طور عمده ضعیف هستند.