Tinostars بخشی هیجان انگیز از الکامپ امسال است که دانش آموزانی از سراسر کشور با محصولات خود در آن شرکت کردند. حضور در این قسمت از نمایشگاه الکامپ حس متفاوتی دارد. دانشجویان با شور و شوق پشت غرفه ها می نشینند و محصولات خود را به دیگران عرضه می کنند. سن آنها بین ده تا هجده سال است و واضح است که همه آنها آموزش دیده اند تا محصول خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند. ما با اکثر این دانش آموزان صحبت کردیم تا بفهمیم چه ایده هایی در Gen Z وجود دارد و آنها به دنبال چه هستند.

اسماعیلی و فاطمه مهدی زاده 17 ساله آنها پروژه ای در زمینه هوش مصنوعی دارند. آنها معتقدند که هوش مصنوعی در مراقبت های بهداشتی باید جدی تر گرفته شود. بخش اول مشکلات (مشکلات) است که علائم به هوش مصنوعی داده می شود و این سیستم بیماری را تشخیص داده و راه حل های درمانی ارائه می دهد. نسخه اولیه (دمو) این سیستم برای آلرژی های غذایی و اختلالات میگرنی تهیه شده است که در نسخه های بعدی افزایش خواهد یافت. قسمت بعدی محصول این دو نفر دستیار پزشکی است که فایل الکترونیکی و پایگاه اطلاعاتی بیماران را تشکیل می دهد. قسمت آخر دستیار صوتی است که کاربر در صورت داشتن هرگونه سوال در مورد بیماری می تواند آن را به صورت صوتی مطرح کرده و به صورت صوتی پاسخ بگیرد. به دیجیاتو گفته می شود که اگر سرمایه گذار پیدا شود، طرح را توسعه خواهیم داد.

«محمد صالح اکبری» 17 ساله و «علیرضا اژدرپور» از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آنها همچنین در زمینه مراقبت های بهداشتی الکترونیکی فعالیت می کنند. آنها به دیجیاتو می گویند: «امروزه از هر سه مرگ یک نفر به دلیل بیماری قلبی است. بسیاری از این بیماری های قلبی نیز به انسداد عروق کرونر قلب بازمی گردد. در طب جدید روش درمان این بیماری آنژیوگرافی، PCI یا جراحی قلب باز است که هر کدام محدودیت ها و مشکلاتی دارند. اما یک مشکل بزرگ در این وسط وجود دارد. فردی که جراحی قلب باز انجام می دهد، احتمال زیادی برای لخته شدن مجدد و احتمالاً حمله قلبی دیگر دارد. طبق آمار، 36 درصد از کسانی که برای اولین بار سکته کرده اند، دوباره دچار سکته مغزی می شوند.

در جراحی قلب باز عروقی که مهم نیستند از بدن خارج شده و به محل مورد نظر پیوند زده می شوند. برنامه این تیم دو نفره ایجاد این رگ های جایگزین در آزمایشگاه با استفاده از سلول های بنیادی است: «در مرحله بعدی قصد داریم با استفاده از ریزتراشه های الکترونیکی روی هوش این رگ کار کنیم. این ریزتراشه‌ها درون این ظروف قرار می‌گیرند و آن‌ها را به یک کشتی هوشمند تبدیل می‌کنند.»

«سجادی» 17 همچنین یک اپلیکیشن آتش نشانی طراحی کرده است و در این باره به دیجیاتو می گوید: «وقتی آتش سوزی می شود، اولین کاری که انسان انجام می دهد خاموش کردن آتش است. وظیفه دوم نجات خود و وظیفه سوم تماس با آتش نشانی است. اما در این شرایط 50 تا 60 درصد مردم شماره آتش نشانی را فراموش می کنند و نمی توانند تماس بگیرند.

این اپلیکیشن با استفاده از حسگرهایی که در گوشی یا خانه قرار می گیرد به طور خودکار با اورژانس یا آتش نشانی تماس گرفته و موقعیت و محل حادثه را از طریق GPS در اختیار مرکز قرار می دهد. این می تواند منجر به کاهش خسارات و تلفات شود. این محصول نیز مانند تمامی محصولات Tinostars در مرحله تولید آزمایشی می باشد و نیاز به سرمایه گذار دارد.

«داریوش بیگی» و «آرین داستانی» 18 سال آنها همچنین محصولی را بر اساس سامانه ارسال پروژه با عنوان «سیستم جشنواره مدارس و آموزش و پرورش» ایجاد کرده اند. در واقع یک محصول جانبی است که باعث می شود طرح هایی که به جشنواره جوانان ارسال می شود و هر سال در آموزش و پرورش اجرا می شود بهتر شود.

به گفته اعضای این تیم، مجموعه ای از پروژه ها بر روی سی دی یا فلش ضبط می شود و سپس برای داوری ارسال می شود: «در این راستا سامانه ای ایجاد کرده ایم تا معاونان هر مدرسه بتوانند با سهولت بیشتری پروژه های دانش آموزی را در پنل مدیریت این سیستم و سپس از آنجا برای داوری ارسال می شود. در صورت تایید در مراحل داوری، پروژه ها در بخش عمومی نمایش داده می شوند. مزیت این سامانه این است که آثار دانشجویی در فضای مجازی به طور رسمی شناخته می شوند و برای همیشه باقی می مانند و سرمایه گذاران یا کارآفرینان می توانند به آنها مراجعه کنند.

«محمد رنجبر» و «علی توکلی» از تیم 17 ساله رایوباکس آنها همچنین بسته ای را طراحی کرده اند که یک محیط فیزیکی را به صورت مجازی شبیه سازی می کند تا کاربر بتواند تحت هر شرایطی و بدون محدودیت با محیط تعامل داشته باشد و آن را بررسی کند: «یکی از کاربردهای اصلی این طرح برای مدارس است که در وضعیت کرونا ما، این بحثی که ما در مورد ناتوانی دانش آموزان در مدرسه داشتیم. با این سیستم دانش آموزان می توانند به صورت مجازی و تحت هر شرایطی در کلاس حاضر شوند. این سیستم به صورت زنده و آنلاین قابل استفاده است.”

«میلاد خداشناس» 17 ساله. محصولی طراحی کرده است که توده مغزی، سرطان ذات الریه و غیره را تشخیص می دهد. با گرفتن تصاویر MRI این تشخیص با 98 درصد دقت انجام می شود که نتیجه بسیار خوبی است. این اثر نمونه ایرانی ندارد و ایده این تیم از پروژه ای در عربستان سعودی گرفته شده است.

«امین برزگر» 17 ساله او همچنین درباره ایده خود برای ایجاد اولین تعاونی دانشجویی در کشور می‌گوید: «سیستم کار تعاونی‌ها به گونه‌ای است که مردم برای ایجاد یک کسب‌وکار سرمایه تامین می‌کنند. در حال حاضر آن را در مدرسه اجرا کرده ایم. این اولین تعاونی دانشجویی در کشور است. زیرمجموعه ای از این تعاونی ایجاد کردیم، بوفه مدرسه، گیم نت، اتاق بازی مدرسه و همچنین خبرگزاری مدرسه که اولین خبرگزاری مدرسه در کشور است.

ثنا و سما اسماعیلی فر 17 ساله آنها همچنین یک بازی علمی ایجاد کردند که در آن کودکان و نوجوانان با پدیده های علمی آشنا می شوند: «ما سعی کردیم فرد را در بازی به چالش بکشیم. او باید آزمایش را به صورت معکوس انجام دهد که باعث می شود آزمایش کاملاً در ذهن او ثابت شود.

علی شازنی 13 ساله که یکی از کوچکترین شرکت کنندگان است، با استفاده از زبان اسکرچ نیز یک بازی ساخت که در واقع سه بازی در دل خود دارد که با حجم کم و کیفیت خوب در اختیار کاربر قرار می گیرد. کاربر از بازی اول شروع می کند و به بازی سوم می رود و اگر بتواند مرحله سوم را کامل کند برنده بازی است. بازی از سه قسمت تشکیل شده است: بیگانه، نانو و نینجاهای زیرزمینی روی صفحه.

همچنین با استفاده از وسایل رباتیک، آسانسوری ساخته است که اجسام بسیار کوچک را جابجا می کند. برای ساخت آن از یک موتور رباتیک و یک کنسول بازی استفاده شده است. این آسانسور دارای یک اتاق و یک کابین است که به صورت کوچک بالا و پایین می رود.

«شیرین ایرانی» 15 ساله و «محمد پارسا» شعبانی 10 ساله آنها همچنین سیستم حضور و غیاب مدرسه را توسعه داده اند. در این پروژه هر دانش آموز کد QR مخصوص به خود را دارد که با ایستادن در مقابل دوربین دستگاه، ورود یا خروج ضبط می شود.

ترانم دهباشی، ساغر راهداری 17 ساله و مطهره برزی 16 ساله آنها همچنین یک مشکل بهداشتی را ترویج می کنند. رد بخیه معمولاً به عزت نفس افراد لطمه می زند، در حالی که بخیه گاهی منجر به مشکلاتی مانند عفونت، پارگی، التهاب و غیره می شود: «برنامه ما جایگزینی برای نخ بخیه است که در آن از سلول های بنیادی استفاده می شود و سلول های بدن فرد نقش بازی می کنند. نقش تسریع در بهبودی با این روش اثری از نخ باقی نمی ماند. این محصول در حال ثبت اختراع است. یک نمونه خارجی از این طرح وجود دارد، اما با وجود اینکه باعث بهبود زخم می شود، باز هم احتمال عفونت وجود دارد. همچنین به دنبال معرفی محصولی هستیم که حسگرها و تراشه ها را بر روی زخم های عمیق تری قرار دهد که به دلیل عفونت و خونریزی شدید نیاز به کنترل بیشتری دارند. در واقع، حسگرهای قرار داده شده باید عفونت و خونریزی را کنترل کنند و در صورت وقوع آن هشدار دهند.

«سجاد عابدی» سازنده و طراح کوادکوپتر Skyboard او همچنین معتقد است کوادکوپتری که طراحی کرده از نظر سخت افزاری و نرم افزاری دارای مزایایی است که آن را بالاتر و بهتر از کوادکوپتر DJI می کند: «این کوادکوپتر می تواند در مناطقی که تداخل سیگنال وجود دارد پرواز کند. «همچنین با کمک هوش مصنوعی، امکان فرود هوشمند وجود دارد.

“آرش آژورلو” 18 ساله از تیم مدیر سایت در زمینه طراحی سایت با کد کلاسیک و بدون کد وردپرس کار می کند. کمک به رونق کسب و کارهای اینترنتی نیز یکی دیگر از حوزه های کسب و کار آنهاست.

دانش آموزان Tinostars محصولات مختلف خود را در نمایشگاهی به نمایش گذاشتند و مورد استقبال بازدیدکنندگان قرار گرفتند. آنها سرشار از شور و شوق هستند و معتقدند که حتی اگر ایده آنها شکست بخورد، باید به راه خود ادامه دهند. زیرا آنها به آینده خوبی برای خود امیدوارند.