طبق گزارش وال استریت ژورنال، اپل به درخواست دولت چین، واتساپ و موضوعات از فروشگاه برنامه آن کشور حذف شده است. ظاهراً رگولاتور ارشد چین از غول آیفون خواسته است که این دو برنامه را به دلیل نگرانی در مورد حذف کند. امنیت ملی حذف

یکی از سخنگویان اپل به وال استریت ژورنال گفت:

ما موظفیم قوانین کشورهایی را که در آن فعالیت می کنیم، حتی اگر مخالف باشیم، رعایت کنیم.

حذف WhatsApp و Trades از اپ استور چینی

دولت چین از سال 2017 واتس اپ را مسدود کرده است، در حالی که شرکت مادر متا از سال 2009 مسدود شده است. سایر سیستم عامل های غربی از جمله جی میل، یوتیوب، اسنپ چت و اسپاتیفای نیز در چین سانسور شده اند.

با این حال، برخی از کاربران چینی راه‌هایی برای دسترسی به این پلتفرم از طریق شبکه‌های خصوصی مجازی (VPN) پیدا کردند، اما با حذف این برنامه‌ها از اپ استور، دیگر به هیچ وجه قابل استفاده نیستند.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا چند سال پیش گفت که واتس اپ بیش از 2 میلیارد کاربر در سراسر جهان دارد و فوریه گذشته اعلام شد که Threads بیش از 130 میلیون کاربر جهانی دارد.

چین یکی از مهم ترین بازارهای اپل در جهان است. تیم کوک، مدیرعامل غول فناوری، ماه گذشته برای افتتاح یک فروشگاه جدید در شانگهای از این کشور بازدید کرد.

WhatsApp و Threads نیز از اپ استور چینی حذف شده اند، در حالی که سیاستمداران آمریکایی در حال بررسی ممنوعیت TikTok، شبکه اجتماعی محبوب چینی هستند. برخی از قانونگذاران آمریکایی درباره جمع آوری داده های TikTok و نفوذ دولت چین ابراز نگرانی کرده اند. لایحه ممنوعیت TikTok اپل و گوگل را از انتشار این برنامه در فروشگاه های اپلیکیشن خود منع می کند و همچنین از میزبانی وب سایت ها جلوگیری می کند.

بر اساس این لایحه که توسط مجلس نمایندگان ایالات متحده تصویب شد، بایت دنس، مالک چینی TikTok حدود شش ماه فرصت دارد تا خود را از دارایی های خود در ایالات متحده واگذار کند، در غیر این صورت با ممنوعیت کامل مواجه خواهد شد. اواخر سال گذشته گزارشی حاکی از آن بود که وزیر خزانه داری سابق آمریکا گروهی را برای خرید تیک توک تشکیل داده است.